Mimari

Cafe Bar Dekorasyon Mimarlık

23 Haziran 2009

Maya akar Center, yıllardır İstanbul’un en prestijli ofis binalarından birisi olarak tanınır. Plazanın girişinde yer alan, geniş atriuma bakan ofisler, daha önce yine Yuda Mimarlık tarafından, cephe düzenlemesi yapılarak hizmete açılmış. Çalışanlar için keyifli bir ortam yaratmak ve prestijli bir öğle yemeğini binadan çıkmadan sağlamak için, Nova Lounge tüm orta atriumu da içine alacak şekilde Yuda Mimarlık tarafından tasarlanıp düzenlenmiş.

Nova Lounge, iş merkezinde çalışanların gün içinde motivasyonlarını arttıran bir atmosfer oluşturmasının yanı sıra, bir araya gelip sosyalleşebildikleri de bir alan olmuş. Maya Akar Center’da girişten cam ile ayrılan atrium, tüm ofislerden de camın geçirgenliği kullanılarak seyirlik bir alan haline dönüştürülmüş.

Atriumun çevresindeki kolonlar ve zemindeki bordür bir sınır belirliyor olmasına rağmen, hem mekanın bir bütün olarak algılanması hem de orta mekanın vurgusunun arttırılması sağlanmış. u merkezilik ilkesi, mekandaki restoran hizmetinede işaret ederek, kullanımının daha etkin bir hal almasını sağlamış. restoran olarak işlevlendirilen alanda, farklı kullanıcı grupları için çeşitli oturma birimleri düşünülmüş. Fazla sayıda insanın birlikte oturmalarına olanak sağlayan sedir ünitesi tasarlanmış ve birleştirilebilen masalar kullanılmış.

Yüksek oturum birimleri daha kısa zamana sahip kişiler için bir alternatif olarak düşünülmüş. Fonksiyon farklılığını vurgulamak için mekanda zemin yükseltisi kullanılmış. Maya akar Center, yıllardır İstanbul’un en prestijli ofis binalarından birisi olarak tanınır. Plazanın girişinde yer alan, geniş atriuma bakan ofisler, daha önce yine Yuda Mimarlık tarafından, cephe düzenlemesi yapılarak hizmete açılmış. Çalışanlar için keyili bir ortam yaratmak ve prestijli bir öğle yemeğini binadan çıkmadan sağlamak için, Nova Lounge tüm orta atriumu da içine alacak şekilde Yuda mimarlık tarafından tasarlanıp düzenlenmiş. Nova Lounge, iş merkezinde çalışanların gün içinde motivasyonlarını arttıran bir atmosfer oluşturmasının yanı sıra, bir araya gelip sosyalleşebildikleri de bir alan olmuş.

Maya Akar Center’da girişten cam ile ayrılan atrium, tüm ofislerden de camın geçirgenliği kullanılarak seyirlik bir alan haline dönüştürülmüş. Atriumun çevresindeki kolonlar ve zemindeki bordür bir sınır belirliyor olmasına rağmen, hem mekanın bir bütün olarak algılanması hem de orta mekanın bir bütün olarak algılanması vurgusunun arttırılması sağlanmış. Bu merkezilik ilkesi, mekandaki restoran hizmetine de işaret ederek, kullanımının daha etkin bir hal almasını sağlamış. Restoran olarak işlevlendirilen alanda, farklı kullanıcı grupları için çeşitli oturma birimleri düşünülmüş.

Fazla sayıda insanın birlikte oturmalarına olanak sağlayan sedir ünitesi tasarlanmış ve birleştirilebilen masalar kullanılmış. Yüksek oturum birimleri daha kısa zamana sahip kişiler için bir alternatif olarak düşünülmüş. Fonksiyon farklılığını vurgulamak için mekanda zemin yükseltisi kullanılmış Zeminden kopartılan ahşap platformun üzerine farklı geometri, malzeme ve birimlere sahip oturumlar konulmuş. Zeminde kullanılan aydınlatma, ahşap platformun etkisini daha kuvvetlendirmiş. Mekanda kullanılan raflı birimler servis kolaylığına ve mekanın bölünebilmesine olanak sağlamış. Klasik çizgilerle tasarlanan pasta dolabı hızlı servis için, sabahları ve akşam üzeri müşteriyi de daha kolay yakalamak amacıyla mekanın girişine yakın konumlandırılmış.

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Gönder