Dekorasyon

Cafe Dekorasyonu

16 Mayıs 2010

Bursa’nın yavaş yavaş hareketlenen alışveriş merkezi Nilpark’ta yeni bir cafe, Pascal… İç mimar Emre özgüder tasarımıyla hayat bulan Pascal Cafe’de her şey ayrıntıyla düşünülmüş Ne aşırıya kaçılmış ne de eksik bırakılmış. Tasarım sürecinde mimarın kendi ağzından bize yansıyanları, sizinle olduğu gibi paylaştık.

cafe dekorasyonu

“İyi bir projenin bileşenleri vardır; tasarımcıyla yatırımcı, işletmeci arasındaki uyum önemlidir. Konuya bir tasarım sorunu olarak bakmam ve öncelikle çözümü için önerdiklerimi mekan sahibi Bilal Koten’in anlamakla ve kabul etmekle kalmaması, tam bir uyum içinde desteğini de vermesi tüm süreci rahat yaşamamızı sağladı. Birlikte ilk projemiz, daha az bir güven olsaydı şaşırmazdım. Belki benimde mutfağa düşkünlüğüm, daha önce çalıştığım projelerde edindiğim deneyim, işin işletme yönüne olan saygım ilişkimizi kuvvetlendirdi.

cafe dekorasyonu

Her tür ayrıntıda birlikte hareket etme kararımız doğruydu; aramızdaki trafikte veri hatlarının 1/20 planlarıyla, ekmek reçetelerinde arpa maltı kullanılması ısrarı aynı e-postada yer alabiliyordu. İsim önerim, logo önerim, hepsi kabul gördü; çünkü gerekçeleri vardı. Konuyu dekoratör gibi değil tasarımcı olarak çözmekti tutumum. Fazla tasarıma da karşıyım. Tasarımın fazlası da bana süs gibi geliyor, öte yandan şu Sıralar moda olan tasarlanmamış gibi mekanlar hatasına düşmekten kaçındım. Her mekanın hak ettiği kadar tasarlanması, buna kafa yorulması gerekir. Üstelik Bursa istanbul kadar ne yaparsan olur bir yer do değil, çok daha seçici bir sosyal profil hakim burada.

cafe dekorasyonu

Mekanın kendisine gereken saygıyı göstermeye çalıştım, tavan planını ve taşıyıcı strüktürle olan ilişkiyi bu şekilde açıklayabilirim. Güneş, güneşin renkleri, güneşin ışığı; bu konunun üstünde çok durduk. Bunun bir kahve veya öğlen molasında misafirlerin içini ısıtacağım, onlara gerek duydukları enerjiyi sağlayacağını düşündük. Bu İletişimi de görsel düzlemde kurmaya çalıştık. Temel olarak her şeyin gerektiği kadar ve doğru olmasına çalıştık. Açılışın ardından gelen misafirlerin tepkileri söylemek istediğimiz her lafın doğru anlaşıldığını gösterdi. Demek ki doğru sözcükler ve doğru bir ses tonu seçmişiz.”

Benzer Yazılar

2 Yorumlar

  • Reply m-s

    İç mimara ulaşmak mümkün mü

  • Reply m-s

    İç mimara ulaşmak mümkün mü

  • Yorum Gönder