Dekorasyon

Çocuk Odası Dekorasyonları

19 Ekim 2012

Evinize çocuk odası seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.. Burada düşünülerek yapılmış olan çocuk odası tasarımlarında modern dekorasyonlarla süsleyip, ileriye dönük olması en önemli konulardan birisidir.. Dikkat etmeniz gereken hususlardan birincisi kullanım kolaylığıdır.. Örneğin; Tüketicilerin en çok isteklerinden birisi olan kullanım kolaylığı ihtiyaçlarınıza net cevap verebilecek şekilde tasarlanıp üretilmiştir.

 

Dikkat edilmesi gereken ikinci diğer husus ise, istenilen ölçülerde üretimdir. Çocuk odası seçimlerinizde istenilen ölçülerden olması en önemli konulardan birisidir.. Çocuk odası modelleri sizin zevkinize göre tasarlanıp isteğiniz ölçüler doğrultusunda yapılması güzel ve modern çocuk odası takımlarından birisidir..

 

Dikkat edilmesi gereken son husus ise, sağlıklı malzeme kullanımı ve işçiliktir. Üretimini yaptığımız çocuk odaları modelleri için son derece titiz olunmasına özen göstermeliyiz. Çocuk odaları için kullanılan malzemeleri dikkatli bir şekilde nelerin zararlı nelerin faydalı olabileceğine göre seçmemiz en önemli unsurlardan biridir..

 

Çocuk odalarına kullandığımız malzemeler ise; ahşap gibi UNICEF’in önerdiği çocuk sağlığı açısından zararı olmayan Akzo nobel boya kullanılmaktadır. Çocuklar her yerde olduğu gibi kendi odalarındada hareketli olucakları için mobilya köşelerine en rahat ve kavisli olan yerlere yumuşak malzeme seçerek çocugumuz baş vurma gibi kötü durumlarında tam koruma sağlamaktayız..

 

Her anne baba gibi çocuga ait bir alan bırakılıp, hemde odada çıkacak yayıntıyı kontrol etmek zordur. Çocuk büyüdükçe istekleride ona göre şekillenmektedir.. Odası oyun odası olmaktan çıkıp yatak odası ve çalışma odasından ibaret olucaktır.. Böyle durumlarda ise çocuk odası dekore ederken 10-15 yıl hesaplanarak hereket edilmelidir.

 

Çocuk odasının tamamını dekora ederken mobilyaları basit tutmak ve çocuğunuzun büyümesi ile odanın diğer odalara göre uyum sağlaması estetik bir görüntü ortaya çıkaracaktır.. Çocuk odasının dekorasyonu çocuğun doğumu ile başlayan ilk yıllardan kritik daha sonrasında ise önem taşır. Çocuk odasının dekorasyonu gelecek yıllarda tamamen değişip tüm aileye farkı bir hava getirir..

 

Çocuk odasına sağlam ve son derece kaliteli mobilyalar konulmalıdır.. Böylelikle çocuk karyolası genç yatağına dönüşebilecek, masa olarakta kullanılma özelliği olan sehpalar, içine gerekli olan eşyaların konulabileceği ve daha sonraki yıllarda ise üstüne bilgisayarın gelebileceği yararlı olan mobilyalar alınmalıdır.. Bütçenize en uygun cilasız mobilyalar alınıp, daha sonrada zamanı geldiğinde ise boyanabilir.. Biraz zımparalayıp üstünede birkaç boya çekerek, çekmecelerin ve diğer özellikleri olan gözlerin yenileyerek eski bir mobilyayı çocuğunuzun odasına yerleştirerek farklı bir hava katabilirsiniz.

 

Çocuk odasında dikkat çekmeyen puflar tekrar popülerleşti. Ahşap küp şeklinde olan bu puflar ebeveynler için yerleştirilen ve sallanan sandalyelerin yanına konulup, hoş ve göze hitap eden tarzda üretildi.. Çocuk küçükken bu pufun üstüne oturup, oyun oynarken şimdi ise büyüdüğünde sallanan sandalyenin üzerine oturup, rahatça keyifli bir şekilde müzik dinler oldu..

 

Mobilyalarda ve duvar kağıtlarında çocuk küçükken basite kaçılmışsa ve çocuk büyüdüğünde ise aksesuarla birkaç yılda kolayca degişebilir. Yeni doğmuş bir çocuğun odasına yumuşak tonlarda duvar kağıdı ile kaplamak mantıklıdır.. Nötr renge geçişi ise çocuk büyüdüğünde farklı bir hava katıp, o haliyle hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz..

 

Çocuk büyüdükçe odasına farklı konulabilecek renkli sandıklar, ve odanın tamamını kendisine göre dekora edip, kendi zevkine göre degiştirebilir.. Konulacak her sandığın dergi ve kitapların içine konulması gibi güzel bir amacı olmalıdır. Odaya göze hitap eden raflar kurularak, küçük oyuncaklarını ise buraya koyup, aynanın yanına ise sevdiği ve hoşlandığı aksesuarlar yerleştirebilir. Arada bir farklı bir hava katması için ise abajurlar ve yer yastıkları konularak değişik şekillerde estetik bir görüntü sağlayabilir..

 

Çocuğunuzun yaşı 8 ile 13 arasına ulaştığı zaman kendi odasını dekorasyonunu degiştirmek isteyebilir.. Bu isteklerine kulak verilmeli ama ev halkının ise kendi maddi durumuna göre hareket edilmelidir..Tüm seçimleri çocuğunuza bırakmamalı bi okadarda zaman zaman şeçenekler sunulmalıdır.. Bunun böyle olması çocuğunuza kişilik katmasına neden olacak ve kendi kararlarıyla gurur duymasını sağlayacaksınız..

 

Çocugunuzun ergenlik dönemine girmesi ve bu degişimde ise kendi kendine kararlar alması sizi endişelendirmemelidir. Odasına sevdiği ve hayran duyduğu sanatçıların posterlerini duvarlara asabilir, bu durumda duvarlara zarar vermemesi için posterlerin çerçevelenmesinde yarar vardır. Yazıların ve fotoğrafların asılması içinse bi pano alınması daha iyi olacaktır.. Ayrıca deri ve sünger bir duvar kağıda ise ilginç bir fon oluşturacak ve odaya farklı bir hava katmasına neden olacaktır. Uyumlu bir dekorasyon planı ile tasarlanacak oda, çocuğunuzun doğumundan gençlik dönemine kadar zarafetle onu ağırlayacaktır..

 

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Gönder