Yapı

İç Mekan Kapıları

12 Şubat 2010

Yapıların içinde kullanılan kapılar, kullanıldıkları mekana renk. ışık veya kullanım kolaylığı sağlayacak özellikler taşır. İç mekanlarda çoğunlukla ahşap kapılar kullanılmakla beraber, ahşap görünümlü masif kaplama, cam. pvc gibi malzemelerden yapılan kapılar veya birden fazla malzemenin birlikte kullanıldığı kapılar da tercih edilmekte, iç mekanın dekorasyonuyla bütünleşen, estetik unsurlar, sanatsal formlar veya vitraylı camlarla renklendirilen farklı kapılar da tercih edilebilir.

İç mekan kapılarının malzemesi, büyüklüğü ve modelleri odanın görünümünü oldukça etkiler. Odanın büyüklüğü ve şekline göre kapı kollan ve kapının açılma yönü belirlenir. Bazen duvar içine gizlenen veya katlanabilen kapılarla, mekanda daha geniş bir kullanım alanı sağlanır. Ba2i durumlarda da büyük, cam bir kapı ile doğal ışık ve manzaranın engellenmediği, ferah bir ortam yaratılabilir.

İç mekanın ısısını koruyarak, ısının düşmesini veya artmasını engelleyen kapılar, yangının yayılmasını da önleyen bir özelliğe sahiptir. İç mekan kapılan, gürültüyü azaltmak amaçlı da kullanılırlar.

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Gönder