Dekorasyon

Muhteşem Görselliği İle Villa Dekorasyonu

15 Aralık 2011

Bademli Gümüşköy sitesinde Ayten & Orhan ER çiftine ait tripleks villanın iç dekorasyonu mimar Tuncay DURGUT tarafından 4 aylık bir çalışmanın neticesinde gerçekleştirilmiş. Tasarıma başlarken ev sahiplerinin isteği üzerine tamamıyla eve katı bir şekilde hükmeden aynı tarzın tekrarı yerine, farklı mimari tarzların harmanlandığı ve her kapının arkasında farklı duygu yaşama isteği ön plana çıkmış ve mimar tasarımına bu yönde şekil vermiş.

Üç basamaklı bir merdivenle yemek ve oturma bölümlerinin ayrıldığı evin 60 m2 lik salonu, şömine merkezli oturmaya yönelik biçimde klasik tarzda dekore edilmiş. Tasarımcı özellikle zeminde kullandığı ceviz lamine parkeyi diagonel döşeyerek bu etkiyi güçlendirmiş. Simli ecru lakenin tercih edildiği özel tasarımda, salon mobilyalarının belli bölgelerinde el yapımı gümüş varak klasik oymalar bulunuyor. Koltuklarda mürdüm ve bej kadife tonlamaları hakim. Yemek bölümü konsolunun arkasındaki çapraz kesim aynalar, mekandaki derinlik hissini arttırmış. Damask desenli lake separatör ise yemek ve oturma bölümünü transparan şekilde ayırmış. Maria Terassa markalı kristal avizeler, genel konsept için özel olarak tasarlanmış.

Evin ana giriş holünde ve yatak katı gece holünde kullanılan özel tasarım lukens ayaklı beyaz lake-gümüş varak klasik dresuarlar sayesinde, damask desenli duvar kağıtları ve gümüş aksesuarlar beyaz renkli klasik merdivenle uyum içerisinde yer alıyorlar.

Ebeveynlerin özel isteği ile mimar tarafından tasarlanan Osmanlı tarzındaki şark köşesi, aşağıdaki katlardan tamamen kopuk çatı katında oryantal tarzda klasik berjer ve pufun devamında tasarlanmış. Kendi sakinliğinde evin en keyifli mekanlarından biri olan şark köşesinin güzelliği, doğal ağacın kokusunun hissedildiği, gece-gündüz Bursa manzarasına hakim olmasından geliyor. Ayrıca hazeran içine gizlenmiş TV, basit çay dolabı, tavla sehpası vb. sürprizleri ile kendi kendine yetebilen hoş sohbetlerin vazgeçilmez yeri.

Turkuaz ve kahvenin zıtlık uyumunu çok seven mimar, kadife kumaştan kapitoneli döşemeleri tercih ederek klasik etkiyi hissettirmiş. Ayrıca özel dokuma simli turkuaz -kahverengi kumaş yatak örtüsü ile de istediği klasik bütünlüğü sağlamış. Kıvrımlı oryantal hatlara uygun özel kesim halılar ise uygunluğu ile göze çarpıyor.

Farklı tarzların istekler doğrultusunda planlandığı evin genç kız odasında avangarde bir anlayış hakim. Lila ve mor renkli kapitoneli kadife döşemeler uygulanmış, ayrıca Zara Home markalı yatak örtüleri ve aksesuarlar ile bütünlük sağlanmış. Giyinme bölümündeki endirekt aydınlatmalı klasik kesim ayna ve puf ise odanın genel havası ile uyum içinde.

Evin en can alıcı mekanlarından biri olan genel banyonun tasarım felsefesi, rahatlık ve doğallık üzerine kurulmuş olup evin genel havasını bir anda değiştiren etkiye sahip. Kübik hatların hakim olduğu genel banyoda doğal tik ağacından imal edilen deck döşemeler düşeyde, yatayda ve küvet çevresinde titiz bir işçilikle uygulanarak farklı bir banyo kültürü sunulmuş. Ayrıca özel kesim Creastone marka kübik kesim siyah mermer ise bu doğal havayı bütünlüyor.

Seramik-vitriflye: Yılmazlar AŞ. Parke- Tik Döşeme işleri: Aksun Parke Aydınlatma: FEM Halı: Opuss
Perde işleri: Coquet perde, Gencal perde
Yatak örtüleri: Coquet-Zara Home
Paslanmaz işleri: Pimet
Tablo: Nevzat Tablo
Doğal taş: Creastone
Duvar kağıdı: Duvar-Art
Aksesuar: By TATLI, Select, Lucky art, Kervan

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Gönder