Dekorasyon, İç Dekorasyon

PVC Pencere Sistemleri

5 Mayıs 2009

PVC pencere sistemlerinde hangi modeller var?

Pencere modelleri taban genişliklerine göre sınıflandırılmaktadır. En yeni çıkarılmış olan orion serisi 70mm genişliğine sahip serilerdir.orion içerisinde beş odaçıklı sistem barındırmaktadır. Odacık sayısı fazla olan pencerelerde ısı yalıtımı ve ses yalıtımı daha fazlalıklaşmakta ve mukavemeti artmaktadır. Bunun yanı sıra balkonlarda kullandığımız nitelik ve özelliklerine göre kapılı balkonlarda 7700 serisi olarak adlandırdığımız seriler sürgülü serilerdir ve genellikle balkonlarda kullanılır. 7700 sürgülü seri PVC’ler iç mekanlarda pek tavsiye edilmez. Pencerelerin kanatları rahat çalışması için lastikli conta yerine fırçalı cota kullanılmaktadır. Bunlar da ısı yalıtımını nispeten azaltmaktadır. Yanlız mutfaklarda ısı kaynakları fazla olduğu ve havalandırma ihtiyacı fazla olduğu yerlerde de sürgülü sistemlerimizi tercih edebiliriz.

Katlanır cam sistemleri hangi evler için uygun olur?

Katlanır cam sistemleri sistemin alve üst sistemleri aleminyumdan ve ota kısımları temper camlardan oluşan balkon veya mekan kaptma sistemleridir. Sistem özellikle manzaraya bakan yerlerde manzarayla görüntü kirliliği oluşturacak unsurların kalmaması acısından tercih edilmektedir. Her türlü balkon, kafeterya, restaurant ve teras katlarda kullanılabilirler.Bu sistemlerimiz iki sınıflıdır birincisi katlana bilen ikincisi ise sürgülü cam sistemleridir.sistemin en baştaki kanadın açılır pozisyonda olup diğer kanatlarında gelip bunu üzerine katlanır bir şekilde açılıp manzarayla arada herhangi bir görüntü kirliliği oluşturacak parçaların kalmadığı bir cam sitemleridir.

PVC pencere sistemi seçerken nelere dikkat edelim?

PVC pencere sistemlerinde ilk önce ve en önemlisi işi bilen birisinden hizmet alabilmektir.

Yani kullanıcının nereye taktıracağını hangi fonksiyon ve amaçla kullanılacağını ilk önce kullanıcıya sorması gerekmektedir. Bunun neticesinde kullanıcıya modeller sunması gerekmektedir.Genel olarak PVC modelleri genişliklerine göre sınıflandırılır.

Çift açılım pencere sistemi nedir?

Çift açılım pencere sistemlerinde kanatların 75 derece ile açıldığı sistemlerdir.Avantajları ise tülü veya perdeyi açmadan evimizin yanlardan gelen hava sirkülasyonu ile havalandırıldığı çok açıklık olmadığı için ise tülün veya perdenin uçmadığı genel olarak evi havalandırmaya yarayan bir pencere sistemimizdir.

PVC pencere sistemlerinde ne tür renk seçenekleri var?

Son beş yıla kadar PVC pencere tüketimi yaklaşık %95 beyazdı, son yıllarda tüketicilerin bilinçlenmesi ve PVC ahşap pencerelerinde çıkmasıyla beraber renkli tüketimin son yıllarda %35 artış göstererek şu anda Türkiye’de üretilen PVC pencerelerin %20 yakını ahşap kaplamalı pencerelerdir.Mevcut oturulan konutlarda apartmanın geneli beyaz kullandıkları için apartmanın geneli beyaz kullanmayı tercih etmektedirler.Farklı renklerde pencere takılmasını müsaade edilen apartmanlarda ahşap desenli pencereler takılmakla beraber şu anda oturulmakta olan apartmanın %90’nı beyaz renkli pencereler tercih edilmektedir.

PVC pencere sisteminin avantajları nelerdir?

PVC pencere sistemlerin avantajları özellikle Türkiye’de genel olarak ısı yalıtımı amaçlı tercih edilmektedir.Bunu yanı sıra Dünyanın yapısına ve konumuna göre ses ve ısı yalıtımı acısından tercih edilmekte bunun haricinde manzaraya bakan ortamlarda manzarayı daha rahat seyrede bilmek amacı ile farklı modeller seçerek dışarıya daha rahat bir görünüm sağlayacak modeller seçilebilmektedir.

Bunların yanı sıra PVC’nin ömrü çok uzun olduğu için uzun yıllar boya bakım masrafları gerektirmeksizin insanlar tarafından tercih sebebidir. Doğru seçilmiş bir PVC uzun yıllar servis gerektirmemektedir. Pvc sistemler genellikle Türkiye’de 2 yıldır.

Evimizin güvenliğini artırmak için nasıl bir pencere sistemi tercih edelim?

PVC pencere kullanımında en önem verilen noktalar ise güvenliktir. Özellikle son zamanlarda PVC pencerelerin açılarak evlere hırsızların girmesi artış göstermektedir,ve bunlarla birlikte aksesuar firmaları değişik güvenlik sistemleri geliştirdiler.Hırsızlar pencereye dışarıdan sert bir cisimle pencereyi kastırarak mevcut ispayenetleri iteklemeden esnetip ayırarak kanatları açıp içeriye girmektedir.Bunları önlemek için PVC aksesuar firmaları mantar başlı bir sistem geliştirmiştir. Mantar başlı ispayenetler gene özel ispayenet karşılığına içerden geçerek pencereyi esneterek açmaya karşı güvenlik sağlamaktadır.

Diğer pencerelere karşı hırsız bu pencereyi açmaya çalıştığında mantar başlı vida karşılığını içerisine geçmekte ve kendisini esnetmeye bırakmamaktadır.Hırsız camı kırıp içeriye gire bilir, ve bunlara karşı camların içerisine lamine olarak atlandırdığımız camlarımız vardır.Lamine camları hırsız vurup çatlatsa bile camlar dağılmadığı için camdan içeriye girememektedir. Dışarıya takılan panjur sistemleriyle birlikte pencerelerimiz daha güvenli olmaktadır.

PVC Pencere Sistemleri Resimleri

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Yorum Gönder